بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
br ENGLISH
افسردگي

 

 

هر ساله روز 7 آوريل برابر با 18 فروردين از سوي سازمان بهداشت جهاني (WHO) به نام روز جهاني بهداشت شناخته مي شود. رسالت روز جهاني بهداشت بالا بردن آگاهي عموم مردم جهان درباره موضوع خاص بهداشتي است كه سازمان بهداشت جهاني آن را در رأس اولويت هاي بهداشتي سال قرار داده است. اين روز به عنوان نقطه شروع اجراي برنامه هاي بهداشتي بلند مدتي است كه مي بايست مدت ها قبل از 7 آوريل ، فعاليت هاي آن انجام شده و منابع آن فراهم گردد

 

افسردگي يكي از شايع‌ترين اختلالات رواني است كه با غم و اندوه طولاني (بيش از 2 هفته) و ازدست‌دادن علاقه به كارهايي كه به‌طور معمول از آن لذت مي‌بريم همراه است.

v   بيش از 253ميليون انسان در سراسر جهان در سال2013 از اين بيماري رنج ميبرده اند، آمار نشاندهنده ابتلا 7 تا 21درصد افراد در جوامع مختلف بوده است.

v   افسردگي ميتواند هر فردي را در هر سن و از هر موقعيت اجتماعي مبتلا كند. گرچه شانس ابتلا در خانمها دوبرابر آقايان است و افسردگي در كشورهاي توسعه;يافته بيشتر از كشورهاي در حال توسعه است.

v   ابتلا به افسردگي با فقر، بيكاري، از دست دادن عزيزان، قطع رابطه عاطفي، مسائلي نظير طلاق، بيماريهاي جسمي، اعتياد به مصرف الكل، مواد مخدر و محرك بيشتر مي;شود. افسردگي يك اختلال رواني دردناك است كه نه تنها فرد مبتلا را چاه به غم و نااميدي ميكشد بلكه اثرات بسيار مخربي روي نزديكان، خانواده و همكاران وي ميگذارد.

v  اين بيماري همچنين لطمه بزرگي به سيستم اقتصادي هر كشوري وارد ميكند. علاوه بر هزينه;هاي درماني، افسردگي با كاهش بهره;وري افراد در محل كار سالانه بيش از 200 ميليارد دلار به اقتصاد ايالات متحده ضرر وارد ميكند با اين حال، واقعيت اميدواركننده اين است كه افسردگي قابل پيشگيري و درمان است. درك بهتر از افسردگي، آگاهي از روشهاي پيشگيري و درمان اين دلگرمي را در مبتلايان و خانواده;هاي آنان ايجاد ميكند تا به جاي فرار و انكار، به مقابله موثر با اين اختلال مخرب بپردازند.

v  آگاهي از روشهاي پيشگيري از افسردگي نظير ورزش، تغذيه مناسب، خواب كافي، عدم مصرف الكل و مواد مخدر محرك، مديريت تنشهاي روزانه و برقراري ارتباطات اجتماعي موثر ميتواند نقش ارزندهاي در جلوگيري از آلودگي رواني جامعه به افسردگي داشته باشد. اما در اين ميان هيچ چيز مهمتر از صحبت كردن در مورد احساس غم و اندوه و خلق افسرده با متخصصان خبره نيست. هرچه طولانيتر در باتلاق اندوه و نااميدي فرو رويم، بيرون آمدن از آن سخت;تر و دردناك;تر مي;شود. افزايش آگاهي عمومي در مورد افسردگي، عوامل ايجادكننده و عواقب آن (نظير خودكشي) ميتواند سبب تسريع در درخواست كمك مبتلايان به اطرافيان آنها شود.

v   علاوه بر اين، آگاهي عمومي باعث مي;شود كه نقش حمايتي خانواده، دوستان و همكاران اين بيماران برجستهتر شود؛ عاملي كه در دوران بيماري بسيار ارزشمند است. با توجه به شيوع فزاينده اختلالات رواني نظير افسردگي و اضطراب كه جامعه بشري را در آينده;اي نزديك تهديد مي;كند،

v  در حقيقت افسردگي حاصل واكنش بين وقايع پر‌استرس زندگي و عوامل ژنتيكي و تجربيات دوران كودكي مي‌باشد. خطر ابتلا به افسردگي در بستگان درجه اول بيمار مبتلا به افسردگي شديد نسبت به بقيه افراد بيشتر مي‌باشد. عوامل مساعد كننده افسردگي عوامل ژنتيكي، نوع شخصيت فرد، عوامل محيطي، بيماري هاي جسماني و نيز معلوليت جسماني است و عوامل تسريع كننده آن غالبا وقايع پراسترس زندگي است

v  شواهد روز افزوني از اختلالات بيوشيميايي در ميان بيماران افسرده وجود دارد كه ماهيت دقيق آنها هنوز مشخص نيست، قويترين يافته به نفع وجود نوعي اختلال در عملكرد سروتونين مغز مي‌باشد و بررسيها نشان داده كه در مايع مغزي- نخاعي بيماران افسرده غلظت متابوليت اصلي سروتونين پايين مي‌باشد. بر همين اساس بيشتر داروهاي ضد افسردگي با اثر بر اين روند تاثير مي‌كنند. همچنين سطح كورتيزول خون در نيمي از بيماران افسرده بالا است

v  افسردگي اگر خفيف باشد و به ويژه واكنشي نسبت به وقايع پراسترس زندگي باشد ممكن است نياز به درمان با داروهاي ضد افسردگي نداشته باشد و موارد خفيف را مي‌توان با استفاده از روشهاي روان درماني ، حمايتهاي اجتماعي و حل مسئله درمان كرد. براي درمان روان شناختي نبايد با گذشته بيمار مبارزه كرد و يا بيش از حد به گذشته پرداخت، زيرا خلق او را بيشتر سركوب مي‌كند

v  در مورد داغ‌ديدگي و از اين قبيل مسائل ، بيمار را بايد تشويق كرد كه در مورد احساسات خود با ديگران صحبت كند و مشكلات خود را با ديگران در ميان بگذارد و عوامل آزار دهنده اطراف خود را تغيير دهد. بيمار افسرده را بايد تشويق كرد كه از گوشه گيري پرهيز كرده و فعاليتهاي اجتماعي مناسبي داشته باشد ولي نبايد او را به فعاليتهاي وادار كرد كه به علت تمركز ضعيف يا كندي در انجام، احتمال شكست خوردگي در آنها وجود دارد.

v  يكي از راههاي روان درماني ديگر تشويق كردن بيمار براي انجام كارهاي فيزيكي از جمله ورزش، استحمام روزانه، مرتب كردن ظاهر، پوشيدن لباسهاي مرتب و ... است.

v  و يك نكته هم اينكه نقش عامل مذهب در پيشگيري و درمان اختلالات رواني بسيار مهم است و دين درماني يكي از راه هاي درمان  افسردگي است. بررسي ها نشان داده كه بيماراني كه اعتقاد به مذهب و دين دارند و مذهبي هستند كمتر به افسردگي مبتلا مي‌شوند و در صورت ابتلا پاسخ خوبي به درمان دارند.

 

 

تهيه كننده : خانم باقي پور . سوپروايزرآموزشي

 

 
صفحه اصلي
1397/10/28
Powered by DorsaPortal