بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
گيرتاندون

·      اين بيماري شايعترين علت درد شانه است

·      اگر اين بيماري درمان نشود ضايعه بدتر شده و پارگي تاندون رخ مي‌دهد.

·      پارگي اوايل بصورت ريش ريش شدن و نيمه پارگي است و بعد از آن پارگي كامل تاندون ايجاد مي‌شود و در اين حالت قدرت عضلات شانه كاهش مي‌يابد و حتي ممكن است پارگي آنقدر وسيع شود كه بيمار نتواند اصلاً دست خود را بالا ببرد و عملاً بازويش در كنار بدن آويزان بماند

·      در حقيقت اين تاندون از تاندون چهارعضلۀ جداگانه تشكيل شده اين عضلات از استخوان كتف شروع شده و پس از تبديل شدن به تاندون، تاندون آنها به يكديگر وصل شده ، يك تاندون پهن تشكيل داده و در نهايت به سر استخوان بازو وصل مي‌شوند.

·      اين تاندون سر استخوان شانه را در مفصل شانه نگه ميدارد و كمك مي كند كه  بازو به خارج ‌بچرخد و بخصوص در بالا آوردن بازو نقش اساسي دارد.

·      تاندون روتاتور كاف هنگام رسيدن به سر بازو ازيك دهانه رد ميشود؛ گاهي ممكن است به دلائلي در آنجا تحت فشار قرار گيرد و موقع حركت دادن بازو، بخصوص بالا آوردن آن، گير كند و درد ايجاد نمايد. اين حالت به نام "گير كردن تاندون روتاتور كاف شانه است.

علت گير كردن تاندون

عمولاً علت واحدي براي اين بيماري يافت نمي‌شود، ولي عوامل مؤثر در ايجا د آن عبارتند از:

1) سن؛ معمولاً با افزايش سن و رسيدن به سنين ميانسالي اين بيماري شروع ميشود.

2) ميزان ورزش، فعاليت و كار كردن با دست‌ها بخصوص كارهاي بالاي سر، مثل واليبال، نقاشي ساختمان و ...

3) ژنتيك؛ در بعضي افراد سر استخوان آكروميون به سمت پايين خم شده و احتمال وارد كردن فشار بر تاندون كاف و آسيب آن را افزايش مي‌دهد. 

4) صدمه خود تاندون در اثر ضربه كه باعث تورم آن مي‌شود.

5) رسوب كلسيم در تاندون كاف كه در يك قسمت تاندون برجستگي ايجاد مي‌كند.

6) تورم بورس زير آكروميون (subacromial bursitis)؛ اين بورس يك كيسۀ كوچك و طبيعي است كه حاوي مايع لزج و چسبندۀ بسيار كمي است كه حركت تاندون زير استخوان را تسهيل مي‌كند. تورم اين بورس به نام بورسيت است كه فضا و حجم دهانۀ مزبور را كم ميكند و تاندون را گير مي‌اندازد.  

7)  شكستگي تكمۀ بزرگ سر بازو كه در محلي بالاتر از محل طبيعي خود جوش خورده باشد؛ در اين حالت، دهانۀ مزبور از سمت پايين تنگ ميشود.

علايم

علامت اصلي اين بيماري درد است. اين درد معمولاً شبها و موقع استراحت كردن بيشتر است و در طول روز با بالا بردن دست به سطح بالاتر از شانه بدتر مي‌شود؛ يعني بيمار نمي توانند دست خود را شبها راحت زير سرش بگذارد و وسايلي را به راحتي بالاي سر خود ببرد، يا موقع نرمش يا ورزش دستهاي خود را كاملاً بالا ببرد. ممكن است درد بسيار خفيف باشد و بر كار يا ورزش بيمار تأثير واضحي نگذارد و يا آنقدر شديد باشد كه مانع خواب، كار و ورزش گردد. اوايل بيماري درد خفيف‌تر است و با پيشرفت بيماري شديدتر مي‌شود.

اگرچه مشكل بيمار در مفصل شانه است ولي محل احساس درد معمولاً سر شانه ويا بالاي قسمت خارجي بازو است

Lاگر اين بيماري به موقع درمان نشود كم كم مفصل شانه خشك شده و دامنه حركتي آن كاهش مي‌يابد و آنوقت درمان هم سخت‌تر و طولاني‌تر خواهد شد و از طرف ديگر معمولاً ضايعه بدتر شده و پارگي تاندون رخ مي‌دهد.

آموزش بيماران

Text Box: تهيه كننده : واحد فيزيوتراپي Eدر اوايل بيماري توصيه مي‌شود بيماران براي مدتي از انجام كارها و ورزش‌هاي بالاي سر پرهيز كنند و همزمان ورزش‌هاي مخصوصي را روزانه در منزل انجام دهند. اين ورزش‌ها هم براي تقويت عضلات روتاتور كاف است و هم براي كشيدن و آزاد كردن سفتي‌هاي كپسول مفصلي است و هدف از آنها پايين آوردن سر استخوان بازو است كه امكان گير كردن تاندون   ميباشد.

 

 
 
 
 
 
صفحه اصلي
1397/10/25
Powered by DorsaPortal