بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
br ENGLISH
سكته مغزي

 

                    Description: چگونه مي توانيم به روند بهبود بيمار پس از سكته مغزي كمك كنيم ؟ - فيزيوتراپيست وحيد صادقي

 

به طور كلي سكته مغزي به از دست رفتن ناگهاني عملكرد مغز در نتيجه اختلال خونرساني به مغز يا پارگي عروق مغزي گفته مي‌شود. اين اختلال خونرساني يا پارگي عروق موجب مردن سلول‌هاي مغزي در ناحيه درگير مي‌شود.

 

v   به ازاي هر دهه افزايش سن پس از 55 سالگي خطر سكته مغزي بيش از دو برابر بيشتر است. ضمن آنكه كساني كه سيگار مي‌كشند، فشار خون بالا، بيماري قلبي يا ديابت دارند در خطر بيشتري براي ابتلا به سكته مغزي قرار دارند.

v     تغييراتي هورموني ناشي از بارداري، زايمان و يائسگي نيز با افزايش خطر سكته مغزي مرتبط مي‌باشند.

v   سكته مغزي فقط مخصوص به سالمندان نمي‌باشد و در ميان جوانترها هم ديده مي‌شود. سكته مغزي در جوانان برخلاف سالمندان بيشتر از نوع خونريزي دهنده است.

v   مصرف رژيم غذايي سالم غني از سبزي و ميوه و غلات، كنترل وزن مناسب، ورزش منظم (30 دقيقه در روز)، كنترل استرس‌هاي روزمره، كنترل فشار خون و كلسترول، ترك سيگار، كنترل بيماري‌هاي قلبي و ديابت همگي در پيشگيري از حمله سكته مغزي موثرند.

 

 

 

آسيب در بخش‌هاي مختلف مغز

مشكلات شما پس از سكته مغزي به اين مساله مربوط مي‌شود كه كدام قسمت از مغز شما آسيب ‌ديده است و ميزان اين آسيب چقدر است. افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند معمولا دچار مشكلاتي در زمينه حس و حركت مي‌شوند. درد، بي‌حسي و سوزش اندام‌ها مي‌‌تواند وجود داشته باشد. گرفتگي ماهيچه، ضعف و اختلال در راه رفتن نيز در بعضي از افراد ديده مي‌شود. البته ممكن است در حس لمس يا احساس گرما و يا سرما مشكل داشته باشند. بعضي‌ها هم اختلال بلع يا مشكلات دفعي را تجربه مي‌كنند.

·   در برخي موارد ديده شده است كه فرد نمي‌‌تواند اشياي موجود در يك سمت بدن را ببيند و اگر سرش را به آن سمت برنگرداند متوجه آن اجسام نمي‌شود. از آن بدتر اختلالات زبان و تفكر است. در اين حالت شخص حرفهاي ديگران يا مطالب نوشته شده را متوجه نمي‌شود و قادر به خواندن و نوشتن نيست. او حتي نمي‌تواند افكار خود را بيان كند و گاهي دچار اختلال حافظه و يادگيري مي‌شود.

·      مشكلات عاطفي از ديگر مواردي است كه در بعضي از افراد دچار سكته مغزي ديده مي‌شود. سكته مغزي مي‌تواند باعث احساس ترس، اضطراب، عصبانيت، غمگيني و سوگ در خود فرد يا حتي اطرافيان شود.

 

بازتواني پس از سكته مغزي را جدي بگيريد

بهترين راه براي بهتر شدن پس از سكته مغزي شروع بازتواني است.

§ در بازتواني سكته مغزي به شما آموزش داده مي‌شود تا حد ممكن كارهايتان را خودتان انجام دهيد و مستقل باشيد و اين كه با تغييرات به وجود آمده در مغز و بدن خود به دنبال سكته كنار بياييد.

§ همچنين مي‌آموزيد كه خود را با زندگي در خانه، خانواده و جامعه مطابقت دهيد.

§ بازتواني هنگامي كه در بيمارستان هستيد آغاز مي‌شود. پس از ترخيص از بيمارستان مي‌توانيد بازتواني را در خانه يا يك مركز توانبخشي دنبال كنيد. بيشتر برنامه‌هاي بازتواني شامل دو ساعت درمان روزانه هستند كه 5 يا 6 روز در هفته انجام مي‌شود.

§ در چند هفته يا چند ماه اول بازيابيد اما مي‌توانيد پس از گذشت چند سال باز هم بهبودي بيشتري كسب كنيد. فقط ممكن است اين اتفاق به آرامي رخ دهد و نياز به زمان زياد و تلاش مداوم داشته باشد. بنابراين نااميد نشويد و به تلاش خود ادامه دهيد.

چگونگي اصلاح گفتار به دنبال سكته مغزي

گفتار معمولا آهسته‌تر از ساير مشكلات پيشرفت مي‌كند اما براي مدت بيشتري به پيشرفت خود ادامه مي‌دهد. به خاطر داشته باشيد كه بيشتر موارد ظرف 12 هفته بهتر مي‌شوند .

        فيزيوتراپي پس از بروز عوارض

Ø        سكته مغزي مي‌تواند باعث ضعف يا فلج نيمي از بدن و مشكلات تعادل شود. فيزيوتراپي كمك مي‌كند كه تا حد ممكن كنترل ماهيچه‌ها و حركت فرد به حالت عادي بازگردد.

Ø        فيزيوتراپي خيلي زود به دنبال سكته مغزي در منزل يا بيمارستان آغاز مي‌شود. اگر فرد توانايي جابه‌جايي نداشته باشد، فيزيوتراپ از وضعيت مناسب آنها در تخت اطمينان حاصل مي‌كند و وضعيت آنها را به طور منظم تغيير مي‌دهد تا از خشك شدن ماهيچه‌ها و مفاصل جلوگيري كند. اگر فردي كه دچار سكته مغزي شده است نمي‌تواند روي تخت يا صندلي بنشيند فيزيوتراپ به او كمك مي‌كند تا تعادل خود را حفظ كند. پس از اين مرحله شخص مي‌تواند با كمك بايستد و به آرامي راه برود.

Ø        درمان اندام‌هاي ضعيف يا فلج با حركات كوچك و ساده آغاز مي‌شود. با پيشرفت شخص و قوي‌تر شدن او حركات پيچيده‌تر، آزمايش مي‌شوند و او تشويق مي‌شود تا هر دو سمت بدنش را به كار بگيرد. اين كار از استفاده بيش از اندازه از سمت سالم جلوگيري مي‌كند.

Ø        نرمش‌هاي سبك موجب كاهش درد مي‌شوند. اندام‌هاي ضعيف يا فلج را با قرار دادن در وضعيت مناسب يا با استفاده از آتل‌هاي مخصوص مي‌توان در مقابل درد محفاظت كرد. درد شانه كه به علت تحمل وزن ناشي از دست فلج به وجود مي‌آيد را مي‌توان با قرار دادن دست روي يك بالش يا بالا نگه داشتن آن كنترل كرد.

Ø        فراموش نكنيد كه براي لباس پوشيدن بهتر است لباس‌هاي تنگ و آنهايي كه بايد از سرپوشيده شوند مورد استفاده قرار نگيرند و از لباس‌هايي كه از جلو بسته مي‌شوند، استفاده شود.

Ø        در انتخاب كفش نيز بايد دقت كرد و از كفش‌هايي كه كفشان به زمين گير مي‌كند نبايد استفاده كنيد زيرا موجب زمين خوردن مي‌شود.

Ø        دقت كنيد كه براي لباس پوشيدن بهتر است مقابل آينه باشيد و زمان كافي داشته باشيد و سعي كنيد تا حد ممكن خودتان لباس‌هايتان را بپوشيد و كمتر از كمك ديگران استفاده كنيد.

Ø       
ي مورد بررسي قرار گيرد. 

 
صفحه اصلي
1397/10/25
Powered by DorsaPortal