بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
br ENGLISH
خون ريزي ها ي دوران بارداري

 


 

شايع ترين دلايل خونريزي در طي نيمه اول بارداري، سقط و حاملگي خارج از رحم مي باشد.

 

سقط

v     به خروج جنين از رحم قبل از 20 هفتگي بارداري يعني زماني كه امكان زنده ماندن در خارج از رحم مادر را ندارد، سقط مي گويند.

v     علائم و نشانه ها :
لكه بيني، خونريزي كم يا زياد، دردهاي انقباضي رحم كه از درد پريود شديدترند، آبريزش، دفع كامل جنين و جفت و يا دفع مقداري بافت، و يا از بين رفتن علائم حاملگي (تهوع، استفراغ، سفتي پستان و ...)

v     در صورتي كه هر كدام را مشاهده نموديد، سريعا به پزشك خود مراجعه كنيد.

v     تشخيص : سونوگرافي ضروري است.

v     درمان :
1- اگر خونريزي به صورت لكه بيني و يا همانند خونريزي قاعدگي باشد، درد و حساسيت رحم كم باشد و سونوگرافي اثبات كند كه جنين زنده است، پزشك شما را تحت نظر خواهد گرفت و به همراه دارو، استراحت مطلق براي شما تجويز خواهد كرد. شما از انجام كارهاي منزل و همچنين مقاربت منع مي شويد تا درد و خونريزي كنترل شود و به شرايط عادي بازگرديد.
2- اگر خونريزي فراوان و درد و حساسيت رحم شديد باشد و يا با آبريزش همراه گردد و يا دفع بافت يا جنين و جفت را مشاهده نماييد، اجتناب از سقط ممكن نيست. در اين صورت سونوگرافي  انجام خواهد شد و در صورتي كه تمامي محصولات حاملگي اعم از جنين و جفت و پرده ها، از رحم خارج شده بودند، با دستور پزشك مرخص مي شويد و اگر سقط به صورت ناقص رخ داده باشد، تخليه رحم از طريق كورتاژ براي شما در نظر گرفته خواهد شد.

حاملگي خارج از رحم

اگرسلول تخم حاصل از لقاح، در هر جايي به جز داخل رحم جايگزين شود، بارداري خارج رحمي اتفاق افتاده است. در اين موارد جنين بيشتر در لوله هاي رحم و گاهي هم در تخمدان، گردن رحم و حتي حفره شكم جاي مي گيرد. كه در هيچ كدام از اينها بارداري به ثمر نمي رسد و تنها كاري كه مي توان انجام داد، ختم حاملگي است.

v   درمان   :   در اين شرايط بستگي به زمان تشخيص دارد.

***چنانچه به موقع تشخيص داده نشود و درمان صورت نگيرد با رشد جنين ممكن است لوله هاي رحمي پاره شوند كه با درد شديد و خونريزي همراه است و در واقع يك اورژانس جدي به حساب مي آيد و هرچه تشخيص و درمان ديرتر انجام شوند، آسيب هاي ناشي از آن گسترش بيشتري پيدا مي كند و حتي ممكن است به مرگ بيمار منجر شود.

v     عوامل مستعد كننده :

v         عمل جراحي قبلي در  ناحيه لگن

v         بستن لوله هاي رحمي به منظور جلوگيري از بارداري و حاملگي ، به خصوص اگر بعد از بستن لوله ها پشيمان شويد و با يك عمل جراحي ديگر بخواهيد دوباره آنها را باز كنيد.

v        جراحي هايي مثل برداشتن كيست تخمدان، آپانديس و يا حتي سزارين ..

v        سابقه بارداري خارج رحمي .

v        اگر از IUD براي جلو گيري از بارداري استفاده مي كرديد

v         به غير از موارد گفته شده ناهنجاري هاي رحم، عفونت در شكم يا لگن، چسبندگي لوله هاي رحم در اثر اعمال جراحي، بالا بودن سن مادر، سيگار كشيدن و استفاده بيش از حد از دوش واژينال خطر ايجاد اين نوع بارداري را افزايش مي دهد.

v     علائم و نشانه ها :

خونريزي يا لكه بيني به صورت دائم يا منقطع، درد درناحيه شكم و لگن ، رنگ پريدگي، تپش قلب، افت فشار و عرق سرد، تهوع و استفراغ از علائم شايع حاملگي خارج رحمي مي باشد.

هر كدام از اين علائم را ديديد بخصوص اگر در سه ماه اول بارداري باشد بايد بلافاصله با پزشك خود در ميان بگذاريد.
درد در ناحيه شكم يا لگن ناگهاني و شديد است، اما ممكن است گاهي هم درد به صورت منقطع و خفيف باشد. گاهي شكم شما به لمس حساس مي شود و با كوچك ترين تماس و يا به هنگام اجابت مزاج، درد شديدي در اين ناحيه مي پيچد.
درد در شانه شما نيز ممكن است از علائم اين نوع بارداري باشد. اين علامت نشان مي دهد كه وضعيت شما اورژانسي است.

گاهي در اثر پاره شدن لوله هاي رحم، فرد دچار خونريزي و شوك مي شود و به دنبال آن ضعف و بيهوشي اتفاق مي افتد.

v    تشخيص :
1- آزمايش خون : در هنگام حاملگي هورموني در بدن ظاهر مي شود به نام هورمون
HCG، و اندازه آن به شدت در خون بالا مي رود. در بارداري خارج رحمي اين هورمون وجود دارد ولي سطح آن خيلي بالا نمي رود . البته در مواردي اين راه كمكي نمي كند. زيرا ممكن است در بعضي از بارداري هاي خارج رحمي ميزان اين هورمون بالا باشد .
2- سونوگرافي : در بارداري خارج رحمي سونوگرافي هيچ علامتي از بارداري درون رحم نشان نمي دهد
.

3- معاينه مامايي : در حاملگي خارج رحمي، دهانه رحم بسيار دردناك مي شود به طوري كه با يك معاينه كوچك از دهانه رحم درد عجيبي در وجودتان مي پيچد.

 4- لاپاروسكوپي : در اطراف ناف و انتهاي شكم برش هاي كوچكي ايجاد مي شود و پزشك با دوربين كوچكي داخل لگن را مي بيند و با بيحسي موضعي، عمل را انجام مي دهد. اين عمل بسيار دقيق است و به يك متخصص وارد نياز دارد. بيمار بعد از گذشت حدودا يك هفته دوره نقاهت خود را به پايان مي رساند.

v   درمان :
***هدف پزشك خارج كردن جنين است البته در شرايطي كه توانايي مادر براي بارداري در آينده حفظ شود.
1- درمان دارويي :
 اگر مادر در مراحل اوليه باشد و جنين هم خيلي رشد نكرده شايد بتوان از درمان دارويي براي خاتمه بارداري استفاده كرد. اين روش ممكن است به اندازه كافي موثر نباشد و شايد بيمار در آخر مجبور به جراحي شود .
2- درمان جراحي به روش لاپاروسكوپي
.

3- درمان جراحي : اما اگر پزشك دير تشخيص داده باشد به طوري كه آسيب جدي مثل خونريزي اتفاق بيفتد، جنين رشد كرده و يا سن حاملگي مادر بالا باشد بهترين راه جراحي با بيهوشي است. بايد شكم باز شود و جنين به همراه بقيه قسمت هاي آسيب ديده خارج شوند. با اين روش دوره نقاهت حدود يك ماه تا يك ماه و نيم طول مي كشد .
شايد لوله رحم پاره شده باشد. در شرايطي ممكن است بتوان آن را ترميم كرد ولي صد در صد نيست. اگر پزشك ناچار شود لوله آسيب ديده را خارج كند، ممكن است در بارداري هاي بعدي تاثير بگذارد.

v                  اينجاست كه اهميت تشخيص درست و به موقع معلوم مي شود. اگر زود تشخيص داده شود آسيبي به لوله هاي رحم نخواهد رسيد و بيمار به هيچ عنوان براي بارداري هاي بعدي دچار مشكل نمي شود.

v                   لطفا نگران نباشيد چون حتي اگر خانمي يكي از لوله هاي رحمش را از دست بدهد، با وجود لوله سالم دوم مي تواند باردار شود.

v    اگر خانمي هر دو لوله رحم خود را هم از دست بدهد مي تواند با استفاده از روش هاي درمان ناباروري دوباره باردار شود. يكي از اين روشها كاشت تخمك لقاح يافته در درون رحم است.

هشدارها

1-   پس فراموش نكنيد هرگونه عفونت در ناحيه لگن و رحم را جدي بگيريد و در اسرع وقت براي درمانش اقدام كنيد زيرا يكي از مواردي كه خطر بارداري خارج رحمي را بالا مي برد همين عفونت هاي به ظاهر پيش پا افتاده اند.
2-  براي جلوگيري از بارداري كمتر به سراغ روش
IUD برويد زيرا اين روش ريسك حاملگي خارج رحمي را افزايش مي دهد.

3-    به شما توصيه مي كنيم به اين زودي ها به فكر بارداري دوباره نباشيد. اجازه دهيد چند ماهي بگذرد تا از اين شرايط فاصله بگيريد. در مورد عواطف و احساساتتان بيشتر از گذشته با همسرتان صحبت كنيد و حتما به يك مشاور يا روانپزشك مراجعه كنيد تا راهكارهاي لازم براي بازگشت به زندگي عادي را در اختيارتان بگذارد.

 
 
 
 
 
 
صفحه اصلي
 
1397/10/23
Powered by DorsaPortal