بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
حركات جنين

 


 

شايد يكي از مهم‌ترين و جالب‌ترين مراحل بارداري، احساس حركت‌هاي جنين در بدن مادر باشد، اما از آنجا كه اين حركات نشانه سلامت و حيات جنين هم هستند، گاهي باعث نگراني مي‌شوند.

شروع حركات جنين

اگرچه حركات جنين از هفته 7 تا 8 بارداري شروع شده و در سونوگرافي هم ديده مي‌شود، اما  مادر  قبل از هفته 16 تا 22 بارداري حركات جنينش را حس نمي‌كند، زيرا قبل از اين سن، جنين فقط چند سانتي‌متر است.

اثر تعداد بارداري بر تشخيص حركات جنين

·        مادري كه قبلا تجربه بارداري را داشته است، به مراتب حركات جنين را بهتر مي‌شناسد و انتشار گازها يا انقباض‌هاي دستگاه گوارش را با آن اشتباه نمي‌گيرد.

·        معمولا مادراني كه اولين تجربه بارداري را پشت‌سر مي‌گذارند  تا حوالي هفته‌هاي 20 تا 25 بارداري متوجه اين حركات نمي‌شوند.

 

 

اثر اضافه‌وزن بارداري مادر بر حركات جنين

·      مادر براي داشتن بارداري سالم، بايد قبل و بعد از شروع بارداري ، وزن خود را در محدوده توصيه شده به‌وسيله متخصص نگه دارد و از پرخوري بپرهيزد.ممكن است مادراني كه به دنبال بارداري وزنشان خيلي بالا رفته، نتوانند اين حركات را درست حس‌كنند.

·      به علاوه هنگامي كه قطر چربي‌هاي شكم 10 تا 15 سانتي‌متر است، پزشك هم نمي‌تواند حركات را خوب تشخيص دهد و حتي سونوگرافي هم مشكل مي‌شود.

ويژگي‌هاي حركات جنين

اين حركات مانند پرش‌هايي ملايم و نرم هستند. ابتدا تشخيص آنها مشكل است، اما با پيشرفت بارداري، مشخص‌تر مي‌شوند و مي‌توان حركت دست‌و پا و چرخش را تشخيص داد. حركات دست‌و پا كوتاه‌‌تر و حركات چرخشي جنين شديدترند. در هفته‌هاي آخر بارداري مي‌توان اين حركات را از خارج بدن مادر ديد.

لگدها قبل از خواب بيشترند ؟

حركات، زمان مشخصي ندارند، اما چون مادر شب‌ها مايل به استراحت است، شدت آنها را بيشتر حس مي‌كند، اما در ساعت‌هاي بيداري و فعاليت اجتماعي توجه مادر به حركات كمتر است. ممكن است بعد از خوردن غذاي شيرين، حركات جنين بيشتر شود.

 

 

حداكثر تعداد حركات جنين

·      بين هفته 28 تا 32 بارداري است، زيرا حجم مايع آمنيوتيك زياد است و جنين مي‌تواند به خوبي حركت كند. جنين هر 2 تا 3 ساعت يكبار بايد حركت كند.

·      بعد از هفته 32، حركات كم مي‌شوند، زيرا حجم مايع آمنيوتيك كم مي‌شود و جنين در هفته‌هاي آخر، حركات چرخشي كمتري دارد و بيشتر دست‌ و ‌پاي خود را حركت مي‌دهد.

تناوب حركات جنين

در ابتدا، حركات كوتاه و با فواصل طولاني هستند، مثلا در يك روز حركات متعددي را حس مي‌كنيد سپس چند روز هيچ حركتي را حس نمي‌كنيد، زيرا جنين هنوز كوچك است، اما از ميانه بارداري تشخيص حركات جنين منظم مي‌شود. گاهي هم مادر سكسكه جنين را متوجه مي‌شود كه حركات آن مداوم، پشت‌سر هم و لرزشي است.

لزوم توجه به حركات جنين

به محض اينكه احساس كرديد حركات جنين‌تان منظم شده‌اند (يعني حدود هفته 28 بارداري)، به آنها دقيق شويد و اگر به‌نظر رسيد اين حركات كم شده‌اند، حتما متخصص زنان را در جريان بگذاريد تا ضربان قلب جنين را بررسي كند.

اگر جنين حركت نمي‌كند :

مدت خواب جنين حداكثر 75 دقيقه است و اگر بيش از 2 ساعت حركت نكرد، مادر بايد مساله را بررسي كند. اگر احساس كرد، جنينش 2 تا 3 ساعت است حركت نمي‌كند، بهتر است كمي غذاي انرژي‌زا مصرف كند و در حالت آرامش به پهلو يا پشت بخوابد، دستش را بر شكم بگذارد و با توجه كامل به جنين، حركات او را بشمارد.

چطور حركات را بشماريم ؟

·      بهتر است كمي غذا بخوريد و به پهلو بخوابيد يا در حالتي راحت، دراز بكشيد يا بخوابيد. سپس طي 60 دقيقه تمام حركات كوچك و بزرگ جنين را ثبت كنيد.

·      در مورد تناوب اين حركات اتفاق نظري وجود ندارد، اما 10 حركت طي دو ساعت، مطلوب‌‌ترين تناوب توصيه شده است.علت كاهش حركات جنين مي‌تواند به‌خطر افتادن سلامت جنين يا كاهش مايع آمنيوتيكي باشد.

 از چه زماني توجه به اين حركات اهميت بيشتري مي‌يابد ؟
از ماه هفتم كه جنين براي زندگي در خارج رحم آمادگي پيدا مي‌كند، توجه مادر به حركات او بايد بيشتر باشد. متاسفانه برخي مادران بعد از دو روز بي‌تحركي جنين به ما مراجعه مي‌كنند. در اين شرايط احتمال مرگ جنين در رحم وجود دارد.

حركات جنين و عوامل داخلي و محيطي :

Ø    اين باور كه بچه تكان خورد، پس گرسنه است، باور صحيحي نيست، زيرا غذا بايد جذب شود و موادمغذي آن وارد خون مادر شوند، سپس به جنين برسند.

Ø    عوامل محيطي مانند استرس، صداي شديد، حتي صداي دستگاه پخش‌كننده ضربان قلب جنين در كلينيك باعث افزايش حركات جنين مي‌شوند. از طرفي افزايش حركات جنين ضربان قلبش را افزايش مي‌دهد.

علل كاهش حركت جنين

1- كاهش حركت جنين از هفته 28 تا 30 بارداري به بعد خطرناك است.
2- كاهش تحرك به‌دليل كاهش مايع آمنيوتيك: در اين حالت ممكن است پزشك مايعات بيشتري را براي بيمارش تجويز كند.
3- كاهش تحرك ناشي از اختلال رشد، وزن كم جنين ،  اختلال خونرساني به جنين .
4 -شرايط استرس و كمبود اكسيژن براي جنين: مثلا چرخيدن بند ناف دور گردن جنين يا گره‌خوردن آن. در اين حالت افزايش حركت شديد و ناگهاني وسپس كاهش حركت داريم.

v   يادمان باشد كه حركت هر جنيني بايد نسبت به خودش سنجيده شود، برخي جنين‌ها كلا پرتحرك هستند و برخي كم‌تحرك، اما اگر طي يك روز حركت جنين ناگهان زياد يا كم شود، ممكن است نشانه خطر مرگ جنين باشد

Ø         گاهي مادران مدتي احساس مي‌كنند جنين حركت ندارد؛ اين حالت طبيعي است و همان اپيزودهاي خواب جنين است كه بيش از 75 دقيقه طول نمي‌كشد. حركات جنين متناوب است و مادران بويژه در سه‌ماهه سوم حركات جنين را بخوبي حس مي‌كنند.

Ø         حركات جنيني معمولا بعد از 40 هفتگي كاهش مي‌يابد. پس بايد مادر و پزشك، با دقت بيشتري وضع جنين را دنبال كنند. حركت مناسب جنين حركتي است كه در دو ساعت حداقل ده حركت وجود داشته باشد يا در يك ساعت حداقل 4 حركت. البته حركات جنين متفاوت است در بعضي از جنين‌ها كمتر و در بعضي‌ بيشتر است.

Ø    اغلب مادران با حركات جنين‌شان آشنايي دارند و حركات غيرطبيعي را تشخيص مي‌دهند.

Ø    در حاملگي‌هاي پرخطر و در هفته‌هاي آخر به مادران توصيه مي‌كنيم كه به حركات جنين توجه كافي بكنند. البته اين موضوع نبايد بيش از حد حساسيت و اضطراب ايجاد كند. اگر جنيني بيشتر از چند ساعت حركت نكرد حتما به پزشك‌شان اطلاع دهند.

Ø    جهت كنترل حركت جنين توسط مادر ، قبل از اين كار بهتر است غذا يا مايعي شيرين نيز مصرف كند و بعد از صرف غذا يك ساعت حركات جنين را كنترل كند. بهتر است روي كاغذي هم ثبت شود. اگر در يك ساعت 4 حركت يا بيشتر احساس شد طبيعي است؛ ولي اگر كمتر از 4 تا باشد، بايد يك ساعت ديگر كنترل ادامه يابد. در صورتي كه باز هم نتيجه كمتر از 4 بود، حتما بايد به پزشك مراجعه كند تا ضربان قلب جنين شنيده شود.

كنترل حركت جنين در بيمارستان

1)   براي اطمينان از سلامت جنين , نوار قلب جنين انجام ميشود كه در آن تعداد حركات كاملا مشخص مي‌شود.

2)   در صورت لزوم با سونوگرافي دقيقي به نام بيوفيزيكال‌تست مي‌توان وضع جنين را دقيق‌تر بررسي كرد. اين سونوگرافي حدود 20 دقيقه طول مي‌كشد كه علاوه بر حركات جنين، تنفس، باز و بسته كردن اندام‌ها و ميزان مايع بررسي مي‌شود و براساس نمره‌اي كه داده مي‌شود، پزشك تصميم‌گيري مي‌كند.
 
 
صفحه اصلي
1397/10/23
Powered by DorsaPortal