بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
بيماري ديابت

1)   اهميت اندازه‌گيري مرتب قند خون در منزل چيست؟

· تغذيه صحيح، ورزش ، كنترل روزانه قندخون و مصرف داروها از اجزاي اصلي درمان ديابت هستند .

· شايد بتوان درمان ديابت بدون اندازه‌گيري مرتب قند خون را به رانندگي در جاده با چشمان بسته تشبيه كرد.

· اهميت استفاده از دستگاه گلوكومتر ( اندازه گيري قند خون ) در پيشگيري از عوارض ديابت مخصوصاً در ديابت نوع1 ميباشد . از نتيجه جواب آزمايشات براي تنظيم روش درماني خود استفاده مي‌كنند. عوارض ديابت به نحو قابل ملاحظه‌ي كمتر ديده مي‌شود.

2)     كاهش وزن در افراد ديابتي چاق يا دچار اضافه وزن (ديابت نوع2) چه اهميتي دارد؟

·         در ديابت نوع2 انسولين نمي‌تواند وظيفه خود در بدن را به درستي انجام دهد و در واقع يك حالت مقاومت به انسولين در بدن وجود دارد. بهترين عامل اين افزايش مقاومت، چربي‌هاي اضافي بدن هستند. بنابرين با رعايت رژيم غذيي و فعاليت ورزشي منظم كه هر دو منجر به كاهش وزن و كمتر شدن چربي‌هاي اضافي بدن مي‌شوند مي‌توان مقاومت به انسولين را كاهش داد و بدينوسيله قند خون را بهتر كنترل كرد.

·         اهميت كاهش وزن در ديابتي‌هاي نوع2 به حدي است كه مي‌تواند در مواقعي كه قند خون بالا نيست (زير 200 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر) به تنهايي و بدون مصرف دارو قند خون را به حد طبيعي برساند. حتي در مواقعي كه به طور همزمان دارو نيز مصرف مي‌شود , كاهش وزن , اثر بخشي داروها را به نحو مؤثري بيشتر مي‌كند

3) آيا افراد ديابتي، مي‌توانند غذاهاي شيرين هم بخورند؟

اصولاً غذاهاي شيرين جزء يكي از گروه‌هاي اصلي غذايي هستند كه كربوهيدرات ناميده مي‌شوند، نان و غلات و ميوه‌جات نيز جزء گروه كربوهيدرات‌ها هستند.

تمامي غذاهاي متعلق به گروه كربوهيدرات پس از گوارش و هضم در بدن به قند ساده (گلوكز) تبديل مي‌شوند. پس افراد ديابتي مي‌توانند غذاهاي شيرين حاوي شكر را جانشين غذاهاي ديگر حاوي كربوهيدرات كنند. مثلاً اين امكان وجود دارد تا با كم كردن از مقدار برنج يا نان در يك وعده غذايي امكان خوردن ژله به عنوان دسر بعد از غذا را فراهم كرد.

نكته قابل ذكر ديگر در اين مورد زياد بودن انرژي (كالري) موجود در غذاهاي شيرين مي‌باشد كه مي‌تواند در صورت عدم رعايت تعادل در مصرف آن‌ها باعث اضافه وزن و چاقي گردد.

 غذاهي شيرين گروه كربوهيدرات‌ها بر خلاف غذاهاي ديگر فاقد ويتامين‌ها و املاح لازم براي بدن مي‌باشند. بنابراين مصرف اين غذاها و جايگزين كردنشان با غذاهاي ديگر حتماً با مشاوره متخصص تغذيه‌ي كه در زمينه تغذيه ديابتي اطلاعات كافي دارد انجام بپذيرد.

بهتر اين است كه افراد ديابتي به طور كلي از مصرف كربوهيدرات‌هاي سريع‌الجذب مثل قند و شكر، خرما، عسل، توت خشك، كشمش و انجير خشك تا حد امكان پرهيز نمايند.

 

4) منظور از اصطلاحات "واحد كربوهيدرات" و "شمارش واحد كربوهيدارت" چيست؟

از آنجائيكه "مقدار" كربوهيدرات يك غذا مهمترين عامل تعيين كننده قند خون بعد از غذاست، تنظيم مقدار كربوهيدراتي كه يك فرد ديابتي در هر وعده غذايي مي‌خورد از اهميت ويژه‌ي برخوردار است.

 مقدار كربوهيدرات موجود در غذاهاي مختلف معمولاً به صورت گرم بيان مي‌شود. به مقداري از هر غذا كه حاوي 12-10 گرم كربوهيدرات باشد يك "واحد كربوهيدرات" يا به طور خلاصه "واك" گفته مي‌شود.

منظور از "شمارش واحد كربوهيدرات" اين است كه يك فرد ديابتي بتواند بعد از ديدن آموزش هاي  لازم تعداد واك موجود در هر وعده غذايي را محاسبه كند.اين امر باعث مي‌شود تا او بتواند تعداد واك مصرفي در هر وعده غذايي را مطابق با دستورات متخصص تغذيه تنظيم كند و بدينوسيله قند خون بعد از غذاي خود را به خوبي كنترل نمايد.

در افرادي كه انسولين مصرف مي‌كنند شمارش واك از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  بهترين راه درمان حملات پايين افتادن قند خون (هيپوگليسمي) چيست؟

درمان مناسب حملات هيپوگليسمي ، مصرف كربوهيدرات‌هاي ساده و با جذب سريع است كه به سرعت تبديل به قند (گلوكز) شده و جذب خون مي‌گردند. از جمله اين انتخاب‌هاي مناسب مي‌توان به حبه قند،           آب ميوه و نوشابه گازدار اشاره كرد.

مصرف شكلات يا بيسكويت مناسب نيست چون اين غذاها حاوي چربي فراوان هستند كه باعث دير جذب شدن قند خون موجود در آن‌ها مي‌شود.

نكته قابل ذكر ديگر رعايت تعادل در مصرف غذاهاي شيرين هنگام هيپوگليسمي است زيرا مصرف بيش از حد و پشت سرهم ين غذاها باعث بالا رفتن قند خون مي‌شود.

بهترين كار اين است كه مقدار مناسبي از اين غذاها (5-4 حبه قند و يا يك ليوان آب ميوه يا نوشابه) خورده شود و اگر پس از گذشت 15 دقيقه هنوز علائم هيپوگليسمي باقي مانده بود همين تعداد دوباره مصرف شود.

 

 

6) رعايت چه نكاتي قبل از شروع فعاليت ورزشي در افراد ديابتي لازم است؟

 

تمامي افراد ديابتي قبل از شروع فعاليت بدني بايد با پزشك معالجشان مشورت كنند تا در صورت لزوم بررسي‌هاي لازم از نظر وجود عوارض ديابت (مثلاً معاينه ته چشم و يا نوار قلبي) صورت بگيرد.

از آنجائيكه ورزش باعث افزايش مصرف قند در بدن مي‌شود وكاهش قند خون ميشود بنابراين اگر فرد ديابتي از داروهاي پايين‌آورنده قند خون (قرص يا انسولين) استفاده مي‌كند لازم است تا قند خون خود را قبل از شروع ورزش اندازه بگيرد و در صورتيكه مقدار آن كمتر از mg/dl 100 باشد به علت احتمال كاهش بيشتر آن در طول فعاليت بدني، بايد ورزش كردن را تا زمان كنترل قند خون به تعويق انداخت.

افرادي كه ديابت آنها فقط با رژيم غذايي كنترل ميشود نيازي به مصرف ميان وعده قبل از ورزش ندارند.

صفحه اصلي
1397/10/22
Powered by DorsaPortal