بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
تغذيه در مادر باردار

"توصيه هاي تغذيه اي در مادران باردار "

1_مقدار اضافه وزن توصيه شده جهت خانم هاي باردار لاغر در طي نه ماه 12.5 تا 18كيلو گرم؛جهت خانم هاي باردار با وزن طبيعي 11.5 تا 16 كيلو گرم، جهت خانم هاي باردار داراي اضافه وزن 7 تا 11.5 كيلو ، جهت خانم هاي باردار چاق 5 تا 9كيلو گرم ميباشد.

2_تنوع و تعادل در برنامه غذايي روزانه واستفاده از پنج گروه غذايي اصلي شامل گروه نان و غلات ،گروه ميوه ها،گروه سبزي ها،گروه شير و لبنيات،گروه گوشت،حبوبات،تخم مرغ و مغزها رعايت شود.

3_بهتر است برنج به صورت كته يا دمي و يا به همراه حبوبات مصرف شود .به طور كلي مخلوط غلات و حبوبات مانند عدس پلو ،لوبيا پلو،عدسي با نان و خوراك لوبيا با نان،پرو تيين مناسبي را براي خانم باردار تامين ميكند.

4_استفاده از انواع ميوه هاي تازه كه در منطقه موجود است و ميوه هاي خشك مانند كشمش،خرما،توت خشك،انجير خشك،برگه هلو،زرد آلويا آلوي خشك به عنوان ميان وعده توصيه ميشود.

5_روزانه سبزي هاي تازه مانند كاهو،گوجه فرنگي،خيار و هويج به عنوان ميان وعده و سبزي هاي خام(سبزي خوردن )و يا پخته و يا سالاد همراه غذا مصرف شود.

6_كشك يك منبع غني از پروتيين ،كلسيم و فسفر است. در مناطقي كه كشك در دسترس است توصيه مي شود همراه با غذاهايي مانند آش و بادمجان و به صورت جوشيده استفاده شود.

7_انواع مغز ها مثل پسته ،بادام،گردو،فندق،منابع خوب پروتين و آهن هستند و مي توان به عنوان ميان وعده ترجيحا از نوع خام آنها كه نمك كمتري دارد ،استفاده كرد.

8_بعدازهفته بيست بارداري مادر نبايد ماهانه بيش از سه كيلو گرم افزايش وزن داشته باشد .گاهي اوقات اين امر به دليل جمع شدن آب به طور غير طبيعي در بدن است كه اولين علامت پره اكلامپسي است.

9_اگر افزايش وزن مادر باردار در طول بارداري بيش از يك كيلو گرم در هفته باشد ،بيش از حد انتظار وزن اضافه كرده است.

10_چنانچه از هفته پانزده بارداري به بعد مادر بارداري كه در ابتداي بارداري وزن طبيعي داشته ،كمتر از يك كيلو گرم در ماه افزايش وزن داشته باشد ،وزن گيري كمتر از انتظار دارد.

 

 

 

تهيه و تنظيم:واحد تغذيه مركز آموزشي درماني امام علي (ع) آمل

 
صفحه اصلي
1397/10/19
Powered by DorsaPortal