بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
كنترل تب

كنترل تب دركودكان


 

 

v   سعي كنيم يك محيط آرام براي كودك فراهم كنيم ، استراحت جسمي و روحي داشته باشد و از جمعيت زياد در اطراف كودك پرهيز كنيم .

هواي اتاق بيمار خنك باشد ولي از وزيدن باد در اتاق خودداري شود .

لباس و پوششهاي رويي او را كمتر كنيدولي نه آنقدر كم كه موجب سرماخوردگي كودك شود. 

لباس و ملحفه و تخت كودك خشك باشد.

سعي‌كنيم هميشه دهان كودك را تميز و مرطوب نگه‌داريم چون تب باعث خشكي دهان كودك مي‌شود. 

 

Œ دادن مايعات به كودك در زمان تب

 

 

µكودك در موقع تب احتياج به آب دارد، زيرا آب بدن خود را از راه عرق كردن و تنفس تند از دست مي دهد .                                                                              µبه علت تب و بيماري، اشتهاي او نيز كم مي شود. در چنين حالتي نبايد اصرار كنيد كه غذا بخورد بلكه بايد وي را تشويق كنيد تا كم كم و به تدريج مايع ساده و يا مايعي كه مختصري شيرين است رابنوشد.                                                                           µاگر شيرمادر مي‌خورد همچنان آن را ادامه دهيد .

 

µ كودك دو ساله اي كه دچار تب شديد شده باشد، روزانه بايد يك ليتر مايعات بنوشد بنابراين، انواع آب ميوه اي كه كودك دوست دارد بايد در اختيار او گذاشته شود.

µ اگر كودك ميل دارد مي توانيد فقط آب ساده و خنك به او بدهيد.                                                               µ اگراشتها دارد غذاي سهل الهضم ، پر ويتامين و پركالري به كودك بدهيد.

 

 

 

 

 


   تن شويه     

 

§    قبل از دادن تن شويه و بعد از آن درجه حرارت كودك اندازه‌گيري شود تا بتوان ميزان تأثير تن شويه را در پايين آوردن درجه حرارت ارزيابي نمود

§        درجه حرارت بدن بيمار را طي تن شويه هر 15دقيقه يكبار كنترل كنيد.

 

§    اگر بيمار لرز دارد پوشش اورا كم نكنيد و تن شويه انجام ندهيد و او را تنها نمي‌گذاريم اگر عرق كرده پوشش او را عوض‌كنيم.

 

§        لباس كودك را از تنش خارج كرده حوله يا دستمالي را در آب ولرم زده (با دماي 20 تا 22 درجه ي سانتي گراد ) وروي پيشاني ، زير بغل ، بازو ، دستها ، شكم و رانهاي كودك قرار دهيد     ( مانند ليف زدن) .

 

§    وقتي حوله يا دستمال گرم شد آن را عوض كنيد و دستمالهاي مرطوب شده ديگر را جايگزينش كنيد.

 

§     بهتر است پوست را خشك نكرده و اجازه دهيم آب خود بخود بخار شود.

 

§     در آخر روكش تخت و ملحفه‌هاي خيس شده را عوض كنيد و به كودك كمك كنيد تا لباسها را تنش كند.

 

 

 

 

§        در مورد كودكان كمتر از دو سال و مخصوصا نوزادان، غير از درآوردن لباس ها و گذاشتن پارچه ي مرطوب روي بدن آن ها ، فرو بردن آن ها در وان آبي كه درجه حرارت آن نيمه گرم و ولرم باشد كمك مي كند. سرد كردن ناگهاني بدن كودك ممكن است موجب نارسايي جريان عروق و مرگ ناگهاني كودك شود .

§        تر كردن بدن كودك سبب  مي شود كه آب از سطح بدن تبخير شود و تب كودك پايين آيد، اين عمل را در هر سني مي توان انجام داد.

Cloud Callout: از آسپرين براي پايين آوردن تب استفاده نشود.

 

§        Cloud Callout: از آسپرين براي پايين آوردن تب استفاده نشود.اگر تن شويه با آب سرد يا آب و الكل انجام شود سبب مي شود كه درجه ي حرارت بدن ناگهان پايين افتد و كودك دچار لرز شود و دوباره تب او بالا برود. بنابراين الكل به آب اضافه نكنيد               ( الكل باعث مسموميت وخشكي پوست ميشود) و كودك را با آب سرد تن شويه نكنيد. 

 

 


Ž   داروهاي تب بر

 

 

_ داروهاي تب بر طبـق تجويـز پزشك مصرف شـود .   

 

-استامينوفن تب بر و مسكن است و تب كودك را نيم ساعت بعد از خوردن پايين مي آورد. -استامينوفن براي شيرخواران به شكل قطره، شربت و شياف در داروخانه ها موجود است. -استامينوفن در كودكي كه مبتلا به بيماري هاي شايع عفوني و بثوري است، تب او را كمي پايين    مي آورد ولي آن را قطع نمي كند مگر اينكه بيماري دوران معمولي خود را طي كند.

 

-دادن استامينوفن به مدت طولاني ممكن است موجب آسيب كليه شود و اگر كودكي به مقدار زياد استامينوفن بخورد، موجب اختلال عمل كبد نيز مي شود لذا با تجويز پزشك مقدار مناسب از اين دارو را مصرف كنيد .

 

- آيبوپروفن نيز مانند استامينوفن تب بر و مسكن است و براي كودكان به شكل سوسپانسيون ( دارو به شكل ذرات معلق) در داروخانه ها موجود است .

 

-اگر تب كودك به علت ابتلا به بيماري آنفولانزا، آبله مرغان يا بيماري هاي ويروسي ديگر باشد نبايد

 

به كودك آسپرين داد .

 

-آسپرين در بيماري هاي ويروسي امكان ابتلا سيستم عصبي كودك را افزايش مي دهد و در نتيجه ممكن است كودك مبتلا به بيماري كبدي مغزي (سندروم ري) شود .  

-همچنين آسپرين ممكن است موجب خونريزي از لثه ها و دستگاه گوارش شود .


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
صفحه اصلي
1397/10/16
Powered by DorsaPortal