بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ جمعه ۸ مرداد
br ENGLISH
برفك دهان

 


برفك (Thrush)

v    يك عفونت قارچي است كه توسط "كانديدا آلبيكانس" ( Candida Albicans ) ايجاد مي شود.

v     برفك دهاني واگير ندارد .

 

v       در شرايط طبيعي اين قارچ به وسيله ساير ميكروب هاي روده كنترل مي شود. اگر تعادل بين اين ميكروب ها به هم بخورد ( مثلاً هنگامي كه كودك  آنتي بيوتيك مصرف مي كند و يا هنگامي كه مقاومت طبيعي بدن وي به دليل بيماري كاهش يافته و يا با شيشه تغذيه ميشود ) قارچ ها مي توانند رشد كنند و باعث ايجاد عفونت در هر قسمت از دستگاه گوارش شوند.

علائم برفك در كودكان


1- لكه هاي زرد يا سفيد در داخل گونه ها، روي زبان و در سقف دهان كه ممكن است با پاك كردن مخاط، زير آنها قرمز و يا خونريزي دهنده باشد .
2- يك راش قرمز نقطه نقطه در اطراف مقعد. .
راشهاي ناحيه كهنه نيز در اطراف مقعد، ولو، و بيضه ها شايع بوده. برفكِ مقعد گاه با سوختگي ناشي از پوشك اشتباه مي شود و چون اين زخم ها پخش شده و روي پوست پيشرفت مي كنند از زخم هاي معمولي كهنه قابل تشخيص اند. وسبب بروز پلاك هاي قرمز رنگ همراه با نقاط قرمز در داخل آنها     مي شودكه به درمان هاي معمول راش قنداق جواب نمي دهد.

 

اقداماتي كه پزشك انجام مي دهد :

1- در صورت تشخيص برفك دهان ، پزشك يك داروي مايع ضد قارچ تجويز مي كند كه به داخل دهان و روي نقاط مبتلا چكانده مي شود.

·        داروي توصيه شده سوسپانسيون نيستاتين است اين دارو بنابه تجويز پزشك بين1-4 ميلي ليتر روزي 4 بار داده ميشود .

·        دارو را يكباره نبايد در دهان ريخت بلكه بايد آن رااز كنار دهان نوزاد طوري ريخت كه به تمام قسمت هاي داخلي دهان برسد.

·        بهتر آنست كه نيستاتين راروي سواب ياگاز پيچيده دور انگشت ريخت وسپس داخل دهان وزبان را باآن ماساژ داد.

·        بعدازدادن نيستاتين تا30 دقيقه نبايد شيرخوار راتغذيه كرد.

·        دارورابايد حداقل 7 روز وتا3 روز بعد از برطرف شدن كامل ضايعات مصرف كرد.

2-در صورت وجود برفك مقعد، پزشك يك كـِرِم ضد قارچ براي نواحي مبتلا تجويز مي كند

 

 

 

توصيه ها

 

 

 

3

 پوشك بچه را زود به زود عوض كنيد، زيرا اين قارچ ممكن است در مدفوع كودك نيز باشد و سبب بروز راش در مقعد شود . تاحد امكان سعي كنيد پوشك را باز كنيد و مقعد را در معرض هوا قرار دهيد زيرا رطوبت وفضاي بسته پوشك به رشد قارچ كمك مي كند.

4

 اگر شير خود را به كودك مي دهيد شما نيز ممكنست به درمان نياز داشته باشيد.

5

 دستهاي كودك را مرتب بشوييد تا عفونت از دهان به مقعد يا برعكس منتقل نشود.

 

 

1

 اگر كودك از خوردن غذا خودداري         ميكند، دهان او را براي يافتن نقاط سفيد رنگ بررسي كنيد و در صورت ديدن اين پوشش سفيد رنگ سعي كنيد آن را با يك دستمال تميز پاك كنيد. اگر اين لكه ها به راحتي پاك نمي شوند و يا مخاط زير آنها قرمز ملتهب است و يا خونريزي مي كند، كودك به احتمال زياد مبتلا به برفك دهان است.

2

 از دادن غذاهاي ادويه دار به كودك خودداري كرده و تمام غذاها را به خوبي خنك كنيد.غذاي سبك ومايع بدهيد  ماست بهترين غذايي است كه مي توانيد تا قبل از مشورت با پزشك به كودك بدهيد. 

 

6

 مكيدن طولاني مثل زمانيكه كودك باشيشه دردهان به خواب مي رود بدليل ساييده شدن بافت داخلي دهان احتمال ابتلا به برفك را افزايش مي دهد. شيشه و سرشيشه كودك بايد به خوبي تميز شود سرشيشه ها رابايد بمدت 15 دقيقه در حرارت 55 درجه سانتي گراد جوشانيد. 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
1397/10/15
Powered by DorsaPortal