بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
br ENGLISH
سرمازدگي( به مناسبت شروع فصل سرما)

 به مناسبت شروع فصل سرما
  سرمازدگي
 

سرمازدگي معمولا با قرار گرفتن طولاني مدت در معرض هواي سرد ايجاد مي شود به خصوص اگر كه با يك باد سرد همراه باشد و يا ممكن است با قرار گرفتن كوتاه تر در دماي بسيار سرد رخ مي دهد..

در سرمازدگي رگ هاي خوني محيطي منقبض مي شوند تا گرماي دروني بدن حفظ شود و هر چند دقيقه رگ ها باز شده و خون رساني انجام مي شود ولي اگر سرما خيلي شديد شود و فرد مدت زيادي در اين سرما قرار گيرد بدن براي حفظ اندام هاي داخلي، اندام هاي محيطي را فداي اندام هاي داخلي مي كند اندام يخ زده در ابتدا دردناك شده و سپس بي حسي مي شود. معمولا رنگ اندام رنگ پريده و كبود است..

آسيب سرمازدگي مي تواند به صورت سطحي يا عميق طبقه بندي شود بسته به عمق بافت صدمه ديده آسيب هاي سرمازدگي ممكن است سطحي و روي پوست و يا بافت زير جلدي باشد در حالي كه جراحات عميق يخ زدگي فراتر از بافت زير جلدي گسترش يافته و شامل ( تاندون ، عضلات، اعصاب و حتي استخوان ) مي شود پيش آگهي آسيب هاي سرمازدگي سطحي بهتر از آسيب هاي عميق يخ زدگي است .

اگر شما متوجه شديد كه پوستتان لكه لكه، رنگ پريده و سوزن و سوزن در ( دست ها، پاها، بيني، گوش و يا گونه ها ) شد، پس از آن شما در مرحله شروع خطر در آب و هواي سرد هستيد اين هشداري به نام سرمازدگي است و اگر شما سريع عمل كنيد و به يك اتاق گرم و سرپناه برويد به طور كامل برگشت پذير است. اگر شما از علائم هشدار دهنده سرمازدگي در برابر سرما، چشم پوشي كنيد به احتمال قوي يخ زدگي توسعه مي يابد. اين جايي است كه كريستال هاي كوچك يخ در بافت پوست شما شروع به شكل گيري مي كند. در بسياري از موارد و با مراقبت مناسب از يخ زدگي معمولا بهبودي كامل انجام مي شود با اين حال، شما بايد به سرعت عمل كنيد.

چه كسي در معرض خطر است ؟

افراد بسيار جوان و مسن ، افراد با شرايط پزشكي مانند بيماري قلبي يا ديابت، در معرض خطر هستند، همچنين، برخي از داروها مي توانند ريسك فرد را در ابتلا به اين بيماري هاي مرتبط با آب و هواي سرد افزايش دهد چرا كه آنها با سيستم تنظيم حرارت بدن تداخل مي كند.

علائم سرمازدگي

افراد مبتلا به يخ زدگي سطحي ممكن است علائم و نشانه هاي مانند ( درد، سوزش، سوزن سوزن شدن، بي حسي، پوست رنگ پريده و تاول پوست ) داشته باشند.

علائم و نشانه هاي سرمازدگي عميق شامل (از دست دادن كامل حس، رنگ پريدگي، رنگ پوست ( لكه لكه، زرد، آبي، خاكستري )، تشكيل تاول، پوست و بافت زمينه اي سخت و جامد ) مي باشد.

آسيب هاي سرما زدگي پيشرفته مانند ( سياه شدن و گانگرن منطقه آسيب ديده و خطر عفونت در فرد ) مي باشد.

مراحل سرمازدگي

[مرحله اول سرمازدگي] مرحله اول از يخ زدگي frostniاست يك فرم خفيف سرمازدگي كه در آن پوست شما قرمز مي شود و احساس بسيار سردي داريد ادامه قرار گرفتن در معرض سرما منجر به بي حسي در منطقه آسيب ديده مي شود وقتي پوست خود را گرم مي كنيد ، شما ممكن است درد و احساس سوزش داشته باشيد Frostnip آسيب هميشگي به پوست نمي رساند.

مرحله دوم از سرمازدگي يخ زدگي سطحي است پوست قرمز به رنگ سفيد و يا بسيار كم رنگ به نظر مي رسد ممكن است پوست نرم باقي بماند اما برخي از بلورهاي يخ ممكن است در بافت تشكيل شود پوست شما ممكن است به طور گول زننده شروع به گرمي كند كه نشانه اي از درگيري هاي جدي پوست است اگر شما در اين مرحله درمان سرمازدگي را شروع كنيد سطح پوست ممكن است لكه لكه، آبي يا بنفش به نظر برسد با گرم كردن ممكن است سوزش، تورم و تاول پر از مايع پوست 24 تا 36 ساعت پس از گرم كردن ظاهر شود.

در سرمازدگي شديد يا عميق تمام لايه هاي پوست ، از جمله بافت هاي زيرين تاثير مي گذارد شما ممكن است بي حسي فريبنده كه در آن شما احساس ( سرما، درد و ناراحتي ) را تجربه مي كنيد تاول هاي بزرگ 24 تا 48 ساعت پس از گرم كردن قالب بافت به سياه و سفيد و سخت تبديل مي شود

اگر هر يك از علائم بالا را داشتيد دريافت كمك هاي مناسب مهم است اگر نشانه هاي سرمازدگي در برابر سرما و يخ زدگي ناديده گرفته شود، پس از آن ممكن است منجر به يك بيماري شناخته شده به عنوان هيپوترمي شود. هيپوترمي زماني رخ مي دهد كه هسته دماي بدن فرد به يك سطح پايين تر از 95 درجه فارنهايت كه در آن عمليات نرمال عضلاني و مغز اختلال مي يابد اين يك اورژانس پزشكي است و يك قاتل بالقوه است.

عوارض ناشي از يخ زدگي

افزايش حساسيت به سرما

افزايش خطر ابتلا به سرمازدگي دوباره

بي حسي يا اختلالات دائمي عصبي در منطقه آسيب ديده

تغييرات در غضروف بين مفاصل ( آرتريت يخ زدگي) نقص رشد در كودكان، خسارت صفحه رشد استخوان در صورت يخ زدگي

عفونت:

گانگرن ( پوسيدگي و مرگ بافتي ) در نتيجه قطع جريان خون به منطقه خاصي از بدن شما قرار گرفتن در معرض سرما به اندازه كافي شديد به علت يخ زدگي مي تواند منجر به هيپوترمي شود عدم درمان، هيپوترمي در نهايت منجر به شكست كامل قلب و سيستم تنفسي و منجر به مرگ مي شود.

چه وقتي به دكتر مراجعه كنيد:

علائم و نشانه هاي سرمازدگي سطحي يا شديد - مانند پوست سفيد يا كم رنگ، از دست دادن همه حس در مناطق آسيب ديده و يا تاول

افزايش درد، تورم، قرمزي يا ترشح در منطقه اي كه يخ زده است.

تب بيش از ( 38 درجه سانتيگراد)

سرگيجه، درد يا به طور كلي داشتن احساس بد

علايم جديد و غير قابل توضيح

درمان سرمازدگي

مرحله اول از يخ زدگي، موجب تحريك پوست مي شود اما آسيب دائمي ايجاد نمي كند. شما مي توانيد فرم هاي خفيف سرمازدگي را با اقدامات كمك هاي اوليه، از جمله به آرامي گرم كردن پوست با آب گرم درمان كنيد. سرمازدگي شديد نياز به معالجه پزشكي دارد با اين حال ممكن است به ( پوست، بافت ها، عضلات و استخوان ها ) آسيب برساند و منجر به عوارضي چون عفونت و آسيب عصبي شود.

درمان سرمازدگي بسته به شدت سرمازدگي دارد از قرار گرفتن پوست در معرض بيشتر محافظت كنيد اگر شما در خارج منزل هستيد دست يخ زده را به طرف خود كشيده و آنها را به زير بغل خود ببريد صورت، بيني يا گوش را با دست دستكش دار خشك پوشش دهيد منطقه آسيب ديده را مالش ندهيد و هرگز برف را بر روي پوست يخ زده نماليد.

از منطقه سرد خارج شويد هنگامي كه شما در داخل ساختمان هستيد، لباس مرطوب را خارج كنيد.

مناطق يخ زده را به تدريج گرم كنيد دست يخ زده و يا پاها را در آب گرم ( ( 40 - 42 Cقرار دهيد مناطق ديگر را با يك پتوي گرم بپوشانيد از حرارت مستقيم مانند اجاق گاز، لامپ گرمادهنده، شومينه و يا صفحه گرما استفاده نكنيد چرا كه مي تواند سبب سوختگي شود..

روي پاي يخ زده و يا انگشتان پا در صورت امكان راه نرويد زيرا سبب خسارت بيشتر بافت مي شود .

اگر پوست با گرم شدن سرخ مي شود و يك احساس سوزن سوزن شدن و سوزش وجود دارد نشانه بازگشت گردش خون است اما اگر در طول گرم شدن بي حسي يا درد مداوم باقي بماند و يا اگر تاول ها توسعه يابد بايد به دنبال درمان هاي پزشكي باشيد.

درمان هاي پزشكي سرمازدگي:

حمام گرم - منطقه آسيب ديده را در حمام آب گرم به مدت 15 تا 30 دقيقه غوطه ور كنيد پوست ممكن است نرم و قرمز يا بنفش شود از آنجا كه روند گرم كردن مي تواند دردناك باشد دكتر شما به احتمال زياد از داروي ضد درد مخدر استفاده مي كند.

پانسمان - هنگامي كه پوست شما يخ زده، پزشك از پانسمان ضخيم و يا باند براي محافظت از پوست استفاده مي كند اگر استخوان يا عضله درگير باشد ممكن است بريس يا آتل لازم باشد براي كاهش تورم اندام را بالا ببريد.

دبريدمان - حذف بافت آسيب ديده ( دبريدمان ) به درمان مناسب كمك مي كند پوست يخ زده بايد عاري از بافت آسيب ديده ، مرده و يا آلوده باشد بايد بافت سالم و مرده تشخيص داده شود پزشك ممكن است يك تا سه ماه قبل از خارج كردن بافت آسيب ديده صبر كند

آب درماني - مي تواند به بهبود و تميز نگه داشتن پوست و به طور طبيعي از بين بردن بافت هاي مرده كمك كند .                   

آنتي بيوتيك هاي خوراكي - اگر پوست به تاول آلوده گرفتار شود ممكن است آنتي بيوتيك خوراكي تجويز شود.

داروهاي ترومبوليتيك - اين داروها ، مانند فعال كننده پلاسمينوژن بافتي ( TPA ) به منظور تلاش براي كاهش ضرورت قطع عضو، از طريق ( IV ) وريدي داده مي شود اين داروها مي توانند خونريزي را شديد كنند و معمولا فقط در موقعيت هاي جدي و ظرف 24 ساعت از قرار گرفتن در معرض سرمازدگي استفاده مي شود..

جراحي - ممكن است در موارد شديد براي برداشتن بافت مرده و يا در حال فساد، عمل جراحي و يا قطع عضو لازم باشد.

درمان با اكسيژن پرفشار - اكسيژن درماني پرفشار، شامل تنفس اكسيژن خالص در يك اتاق تحت فشار است                روابط عمومي بيمارستان امام علي (ع)آمل.

1394/09/08
Powered by DorsaPortal