بيمارستان امام علي (ع) آمل
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ مرداد
br ENGLISH
بيماري كليوي

بيماري كليوي

بيماري كليوي چگونه تشخيص داده مي شود؟

صرف داشتن هايپرتانسيون، ممكن است بيماري كليوي مشخص نگردد.

بوسيله آزمايشهاي مخصوص مي توان نشان داد كه آيا كليه قادر به دفع مناسب فرآورده هاي زائد از بدن مي باشد يا نه؟

اين آزمايشات شامل : كراتينن سرم و اوره نيتروژن خون (BUN)

چندين آزمايش ديگر نيز مي توانند آسيبهاي كليوي را مشخص نمايند.

پروتئينوري، افزايش پروتئين در ادرار است كه مي تواند يكي از علايم بيماري كليوي باشد.

هايپرتانسيون = فشارخون بالا

كاهش ميزان ادرار يا اشكال در دفع ادرار

ادم (تجمع مايع) خصوصاً در انتهاي پاها

نياز به دفع ادرار در دفعات بيشتر مخصوصاً شبها

علائم بيماري كليوي چيست؟
با بیماری كلیوی چه باید كرد؟

* اگر فردی مبتلا به دیابت است، باید به دقت مراقب قند خون خود باشد و آن را پایین نگه دارد.

* از مصرف قرص های آرام بخش كه می توانند بیماری كلیوی را بدتر كنند، پرهیز کند.

* افرادی كه دچار نارسایی كلیوی هستند، باید فشار خون خود را مرتبا چک كنند.

* افراد دچار نارسایی كلیوی باید بدانند كه بخشی از رژیم غذایی معمولی آن ها ممكن است به از كار افتادگی كلیه ها سرعت ببخشد که شامل موارد زیر است:

v پروتئین: برای بدن لازم است، زیرا به بدن كمك می كند تا ماهیچه ها را ترمیم كند و با بیماری بجنگد. همان طور كه گفته شد، كلیه های سالم مواد زاید را از خون می گیرند، به جز پروتئین. حال آن كه كلیه های بیمار ممكن است در جداسازی پروتئین از مواد زاید خون دچار مشكل شوند، بنابراین برخی پزشكان از بیماران خود می خواهند مقدار پروتئینی را كه می خورند، کم كنند تا بدین وسیله كلیه ها کمتر كار کنند.

v كلسترول : از رژیم های غذایی پرچرب ناشی می شود. كلسترول اضافی می تواند در دیواره ی رگ ها انباشته شود و گردش خون در آن ها را دشوارتر كند و منجر به بروز سكته قلبی شود.

v سیگار كشیدن: نه تنها خطر بیماری كلیوی را افزایش می دهد، بلكه به مرگ های ناشی از سكته قلبی افراد مبتلا به بیماری كلیوی مزمن، می افزاید.

v سدیم )نمک(: ممكن است فشار خون فرد را بالا ببرد، بنابراین غذاهایی مانند غذاهای كنسروی و آماده كه دارای مقدار زیادی سدیم هستند، باید به مقدار کم مصرف شوند.

v پتاسیم : ماده ای معدنی است كه به طور طبیعی در اكثر میوه ها و سبزیجات یافت می شود. كلیه های سالم پتاسیم خون را اندازه گیری و اضافی آن را دفع می كنند، در حالی كه كلیه های بیمار ممكن است نتوانند این كار را بكنند و فرد را به تپش قلب مبتلا كنند.

v كم خونی: وضعیتی است كه در آن خون فاقد گلبول های قرمز كافی است. این گلبول ها از آن جا كه حامل اكسیژن در سر تا سر بدن هستند، مهم می باشند. اگر فردی مبتلا به كم خونی باشد، احساس خستگی می كند و رنگ پریده است. كلیه های سالم هورمون اریتروپویتین را ترشح می كنند كه در ساخت گلبول های قرمز خون نقش دارد. كلیه های بیمار ممكن است نتوانند این هورمون را به اندازه كافی ترشح كنند كه در این صورت نیاز به تزریق نوع انسانی آن است .

1394/09/08
Powered by DorsaPortal